Битва української молоді проти більшовиків є прикладом безмежного героїзму та самопожертви, обов'язку перед загрозою втрати державності.
Щорічно, 29 січня, Україна вшановує пам'ять про героїв Крут.
Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині. Загони Першої Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького та 1-ша сотня студентського куреня, складена з добровольців студентів Українського народного університету, київського Університету Святого Володимира (нині ім. Шевченка), гімназистів старших класів зайняли оборону біля станції Крути проти наступу на Київ військ більшовицької Росії під проводом полковника Михайла Муравйова. Вранці 29 січня 1918 розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців. Українське військо, якому судилося вступити в криваву сутичку з цією ордою, налічувало близько 300 бійців Студентського куреню, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків – оце й усе. Однак сили були не рівні по кількості, досвіду ведення бойових дій. Відступаючи, частина студентської сотні потрапили в оточення. Сили були нерівні - полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років. Тіла юних патріотів більшовики не дозволили місцевим селянам поховати. Лише після визволення Києва від червоних, за розпорядженням українського уряду, 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі. Саме Аскольдова могила стала символом незламності духу української молоді, яка протягом всієї історії України стояла за захисті державної незалежності та суверенітету.
Героїзм молоді під Крутами в наш час є ще більш актуальним, коли тисячі молодих хлопців і дівчат захищають суверенітет держави на сході України. Важливо, аби пам'ять про героїв Крут жила і далі, надихаючи молодь відстоювати незалежність і свободи України.


 

 

 

 

 


Наші партнери